HSOT‘s All-East and All-West 2019 girls tennis teams

HighSchoolOT‘s All-East and All-West girls tennis teams feature players from all over the state who have earned a spot thanks to their stellar play in singles.

All four NCHSAA singles champions made the team, as did a few players who helped win doubles championships.

There are 21 players on both teams: triple a typical lineup of six singles player plus one to swap in for doubles.

Success at No. 2 singles was only considered on the highest-ranking teams in the East and West areas. Success in doubles is not part of the criteria.

This is the inaugural All-West team and the second annual All-East team.

There were 10 repeat selections on the All-East squad: Green Hope‘s Katie Andreini and Anna Rico; Carrboro‘s Lauren Baddour; Apex‘s Gabby Cicin; Sanderson‘s Julianna Craft; Research Triangle‘s Sabrina Grewal; Rolesville‘s Jade Houston; Durham School of the Arts‘ Chace Ogle; Panther Creek‘s Bella Steffen; and Durham Academy‘s Madeline Towning.

All players are listed with their championship finish, for those that competed in the NCHSAA singles or doubles competitions (the NCISAA does not have an individual tournament). Also posted are their W-L records in singles as published on MaxPreps — but many listings may be incomplete if the school did not enter every competition, like conference tournament, regionals, state championships, or dual-team playoffs.

HSOT All-East Girls Tennis Team

NOTE: WIN-LOSS RECORDS ARE FROM MAXPREPS AND MANY ARE MISSING RESULTS
Katie Andreini, Green Hope (senior): 4A singles runner-up; 12-0 **
Lauren Baddour, Carrboro (senior): 2A singles runner-up; 9-1 **
River Britt, Union Pines (junior): 3A singles quarterfinalist; 20-1 *
Gabby Cicin, Apex (junior): 4A singles quarterfinalist; 10-1 **
Julianna Craft, Sanderson (senior): 4A singles semifinalist; 8-0 **
Sasha DeGroff, Broughton (freshman): 4A singles semifinalist; 10-1 *
Kylee Edwards, Topsail (junior): 3A singles quarterfinalist; 11-5 *
Sabrina Grewal, Research Triangle (sophomore): 1A singles runner-up; 14-0 **
Brooke Gruber, Millbrook (senior): 10-0 *
Chloe Harrington, Northern Nash (sophomore): 3A singles state qualifier; 20-1 *
Jade Houston, Rolesville (senior): 4A singles quarterfinalist; 10-0 **
Cameron Jones, Arendell Parrott (sophomore): NCISAA 3A all-state *
Chace Ogle, Durham School of the Arts (senior): 2A doubles semifinalist; 15-3 **
Peyton Philemon, New Hanover (freshman): 3A doubles runner-up; 15-1 *
Anna Rico, Green Hope (senior): No. 2 seed on 4A champs; 11-0 **
Bella Steffen, Panther Creek (senior): 8-3; **
Ella Strickler, Carrboro (freshman): 2A singles semifinalist; 12-0 *
Rindha Sudhini, N.C. School of Science and Math (junior): 2A singles quarterfinalist; 7-1 *
Mary Davis Thompson, New Hanover (junior): 3A singles quarterfinalist; 24-3 *
Madeline Towning, Durham Academy (senior): NCISAA 4A all-state; 14-1 **
Elizabeth Vollmin, Hoggard (junior): 4A doubles quarterfinalist; 8-2 *

Receive News & Ratings Via Email - Enter your email address below to receive a concise daily summary of the latest news and analysts' ratings with MarketBeat.com's FREE daily email newsletter.

HSOT All-West Girls Tennis Team

NOTE: WIN-LOSS RECORDS ARE FROM MAXPREPS AND MANY ARE MISSING RESULTS
Julia Abrams, Mooresville (junior): 4A doubles runner-up; 11-0 *
Zoey Albert, West Wilkes (freshman): 2A singles state qualifier; 15-0 *
Margaret Carlton, Charlotte Christian (senior): NCISAA 4A all-state; 13-0 *
Kate Coppage, Charlotte Latin (junior): NCISAA 4A all-state *
Elyse Duley, Myers Park (junior): 4A singles state qualifier; 11-3 *
Oriana Espinoza, Hough (sophomore): 4A doubles champ; 9-3 *
Maddie Fowler, Independence (sophomore): 8-1 *
Madelynn Frye, Kings Mountain (senior): 3A singles semifinalist; 9-1 *
Jessica Fuchs, Oak Grove (sophomore): 2A singles semifinalist; 13-1 *
Rebekah Gaines, East Forsyth (sophomore): 4A singles quarterfinalist; 9-0 *
Maggie Gehrig, Charlotte Catholic (sophomore): 3A doubles champ; 19-0 *
Molly Handler, Concord (senior): 3A doubles quarterfinalist; 12-2 *
Hannah Jiang, Cox Mill (junior): 3A singles runner-up; 13-3 *
Jadyn Kadyk, Watauga (senior): 3A singles semifinalist; 9-0 *
Rose Kenny, Charlotte Catholic (senior): 3A singles champ; 29-1 *
Caroline Myers, Hopewell (sophomore): 4A singles state qualifier; 11-1 *
McCollough Perry, Hendersonville (junior): 2A singles champ; 14-0 *
Lillie Rusher Salisbury, (junior): 2A singles state qualifier; 13-1 *
Andersen Schubert, Pine Lake Prep (sophomore): 1A singles champ; 11-0 *
Jenna Thompson, South Mecklenburg (senior): 4A singles champ; 10-0 *
Elizabeth Weidl, Northwest Guilford (senior): 4A singles quarterfinalist; 12-0 *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*